RAL paletė: kokių būna spalvų

Kuriant interjerą svarbu laikytis spalvų gamos. Sienų, langų, durų, baldų atspalviai turi būti derinami tarpusavyje. Kad būtų lengviau orientuotis, 1927 metais Vokietijoje buvo sukurta RAL spalvų paletė, kuri naudojama dažant įvairius daiktus.

Kas yra RAL paletė?

Vokietijos įstaiga RAL spalvotų lakų gamintojų prašymu sukūrė vieningą spalvų erdvės modelį. Šis katalogas suskirstytas į sritis, o kiekvienai spalvai priskiriamas atskiras skaitmuo. Katalogo kūrėjai dažnai tobulina modelį pridėdami naujų spalvų arba atspalvių, priklausomai nuo rinkos konjunktūros.

Tiesą sakant, RAL paletė buvo sukurta daugeliui pramonės šakų, pavyzdžiui, statybai, automobilių pramonei, kad visi rastų kuo įvairiausių spalvų. Klasikinėje RAL paletės versijoje dabar yra daugiau nei 210 skirtingų atspalvių. Šis spalvų diapazonas naudojamas norint teisingai suprasti atspalvius. Pavadinimas pasirenkamas atsižvelgiant į objektą, kurį reikia dažyti.

Durys ir langai. Atspalviai jiems parenkami pagal būsto interjerą. Durų varčios dažniausiai dažomos natūraliomis spalvomis. Šilti atspalviai suteikia jaukumo, o šalti – stilingą kontrastą. Privačiuose namuose dažnai naudojamos tamsios spalvos: šokoladas, grafitas, juoda langams.

Baldai. Renkantis baldus, naudojamos šviesios arba ryškios spalvos, kad kambarys būtų papildytas akcentais.

Laiptai. Dažniausiai erdvei padidinti naudojami šviesūs dažai iš katalogo arba dažomi tamsiais atspalviais, kad atitiktų medieną.

Sienos. Sienoms galite naudoti bet kokį atspalvį iš paletės. Fonui parenkamos pastelinės spalvos, o akcentams – tamsūs arba ryškūs atspalviai.

Kai pirmą kartą buvo sukurta RAL paletė, joje buvo tik 40 spalvų. Po to vis būdavo pridedama daugiau tonų, o dabar visas katalogas apima šimtus ir tūkstančius skirtingų atspalvių. Kad būtų galima orientuotis, kiekvienam atspalviui priskiriamas numeris:

1) geltonas;

2) oranžinis;

3) raudonas;

4) violetinis;

5) mėlynas;

6) žalias;

7) pilkas;

8) rudas;

9) juodas ir baltas.

Pirmas kodo skaitmuo visada reiškia, kuriai grupei jis priklauso, o paskesni rodo tam tikrus atspalvius: šviesius, tamsius, sodrius, sumaišytus su kitais.

RAL Classic

Klasikinė RAL spalvų paletė yra pripažinta standartine. Ją sudaro 215 atspalvių, iš kurių 17 yra metalo. Šias spalvas galima peržiūrėti ir popierinėje versijoje, pavyzdžiui, technikos parduotuvėje, ir elektroniniame kataloge. Tiesa, kompiuterio ekranas kartais neperteikia tikslaus vaizdo, todėl geriau sutelkti dėmesį į dažytus pavyzdžius.

 

RAL Design

Šios rūšies paletė pasirodė 1993 m. Joje yra daugiau nei 1 800 spalvų ir jų atspalvių. Atspalviai surinkti specialiai profesionaliam dizainui. Žymint spalvas naudojami septyni ženklai tarp kurių trys rodo atspalvį, ryškumą ir sodrumą. Šiame RAL kataloge yra atskiros kortelės, kuriose kalbama apie kiekvienos spalvos spektrinę analizę.

Be šių skirstymų yra dar RAL Digital, Effect, Plastics, Books. Šie spalvų katalogai naudojami tam tikrose srityse, pavyzdžiui, kuriant programas, siekiant užtikrinti gerą spalvų atkūrimą išmaniajame telefone ar kompiuteryje, pramonės sektoriuje, kur blizgiems ir vandens dispersiniams dažams galimi kiti atspalviai. RAL Plastics naudojamas specialiai plastikiniams gaminiams, o RAL Books yra dizainerių žinynas, parodantis, kaip spalvos dera tarpusavyje.

 

RAL Digital

RAL Effect

Mūsų parduotuvėje galite užsisakyti bet kokios spalvos duris iš RAL paletės. Gamybos metu jūsų pasirinktą modelį nudažysime dėvėjimuisi atspariais emaliniais poliuretano dažais.